Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Prevence gamblingu

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Kdo bude vítěz letos?  NOMINUJTE - stránky v kategoriích:
Nejlepší: Tablo - Školní časopis na webu - Školní webové stránky - Třídní stránky - Profesorské stránky

Gamblerství – chorobná psychická závislost na vzrušení z rizika té které hry (ať už se jedná o karetní hry,tzv.ruskou ruletu či v současnosti tolik se projevující jízdy odvahy – jízdy smrti).Pro naše účely se pokusme chápat gambling jako závislost na hracích (resp.výherních) automatech,slangově nazývaných též „kasa, bedna, forbes …“
Jistě jsme si všichni vědomi toho,že v poslední době se v naší společnosti tento problém objevil.Pokud tento fenomén dokážeme rozpoznat a pochopit (tedy pochopit prožívání gamblerů při uspokojování vlastních potřeb) pak se jej nebudeme muset obávat jako např.drog.

 Faktem je,že se jistým způsobem mnozí z nás řadí mezi gamblery aniž by o tom věděl natož pak chtěl.K riskování (resp.hazardnímu chování) totiž přistupujeme (pokud nám tedy nejde o onen pocit vzrušení) obvykle v krajních situacích (přičemž následek svého jednání nejsme schopni ovlivnit).Jsou to zejm.situace
– pokud nám hrozí velká ztráta a nemáme-li jinou možnost řešení takové situace (skočím pro svého blízkého do vody přestože neumím plavat)
– slibujeme si od takového kroku možnost získat velmi mnoho (vidina lehce nabytých peněz za – v tu chvíli relativně nízké – riziko)

 Samozřejmě pro každého má pojem ztráta / zisk jiný význam a každý je ochoten riskovat pro jiné hodnoty.Teď bych vás požádal(a) aby jste si na 5 lístků napsali hodnoty o které nejvíce stojíte a na zbylých 5 lístků věci či záležitosti,kterých se obáváte,nebo by pro vás byli citelnou ztrátou.
(Pod papír / krabičku schováme dva lístky s nejvýše ceněnými hodnotami a všechny papírky se ztrátami – pozn.zhruba takovou možnost totiž máme v hernách na automatech).

OTÁZKY : Uděláte to ?
O čem uvažujete ? (uvažujte o následcích a souvislotech - ) ?
Máte chuť hrát dál ? (Ať už jste dopadli pozitivně či nikoliv,ale s tou podmínkou,že bude do „automatu“ přidána další ztráta – v realitě by to představovalo další výdaje s vyšším rizikem ztráty – říkám si,že ty peníze musím dostat nazpátky nebo že když jsem vyhrál jednou vyhraji zase)

 Existuje celá řada faktorů či náhodných shod,které předcházejí vlastní hře.Jaké okolnosti by přiměly Vás osobně,aby jste „zkusily štěstí“?

Příklad takových příčin :

Tyto faktory (příčiny) si můžeme rozdělit na vnější (sociální situace,prostředí)
vnitřní (pocity,nálada,myšlenky)

Pokud jsem ochoten riskovat na základě - vnitřních faktorů,pak to naznačuje že,jsem introvert (osobnost s horší přispůsobivostí na prostředí, člověk „ponořený do svého světa“

- vnějších faktorů,pak to naznačuje že jsem extrovert (osobnost,která se snáze přispůsobuje podnětům přicházejícím zvenčí – takový člověk je poměrně ovlivnitelný ale na druhou stranu snadno navazuje kontakty)


Která z následujících možností sociálního tlaku by vás pravděpodobně ovlivnila nejvíce ?
1. jste v příjemné společnosti,která v rámci zábavy jde zkusit štěstí v hazardní hře
2. jste ve společnosti lidí,na kterých vám záleží,a tito lidé na vás vytvářejí značný tlak, abyste si šli zahrát,přestože se vám příliš nechce (ne že nemáte peníze)
3. jste ve společnosti nezábavných lidí a hru vnímáte jako možnost úniku z nudy s nimi
4. jste v nepříjemném konfliktu či postavení ve srovnání s druhými a máte za to,že by mohla výhra vaši pozici pomoci řešit
5. dostáváte se do společnosti,ve které je gambling životním stylem (tzv.high-life – nejčastěji se projevující ve formách výše zmíněných jízd smrti).

 V případě,že se vám nějaká hazardní hra zalíbila (pokuste si vybavit jaká to byla a v jakém prostředí i jaké okolnosti ji doprovázely),současně byste ale nechtěli do hry spadnout – jak byste se tomu bránily ?

Co by vás nejvíce odradilo od vstoupení do hry (jaká věta by na vás nejvíce účinkovala) ?

A na druhou stranu je dobré vědět,jak sám odmítnout takovou nabídku.To je možné např. :
- ne,děkuji (zesílíme to,pokud se podíváme do očí či naopak se odvrátíme)
- ne,teď (dnes) nemohu (možné říci lidem,které nevídáme často)
- změnit téma diskuse na jiné
- jestliže mi hru nabízí někdo,na kom mi záleží a vím,že jemu záleží na mě,je vhodné připojit k odmítavé odpovědi vysvětlení

K negativnímu myšlení (přispívá k pravděpodobnosti propadnutí gamblingu jako cestě řešení krize)

Bezesporu existují lidé méně náchylní k propadnutí gamblingu.Dalo by se o nich říci,že vědí co v životě jsou (tedy nehrají si na něco na co nemají) a vědí co mají a resp.co mhou mít a čím mohou v životě být.
Negativní myšlení lze formulovat např.takto :
- nerealistické cíle („jednoho dne mě mí nepřátelé budou milovat“)
- neadekvátní zobecńování („jsem smolař(ka) – už 2x v životě se mi něco nepovedlo“)
- černobílé myšlení („když nemohu výrazně úspěšný(á),jsem nula“ – tedy „kompromis pro mě neexistuje - buď budu nejlepší nebo nic“)
- shazování sebe sama („to bych musel být někdo jiný,abych se mi to povedlo“ – „kdybych měl tolik známých / peněz jako on(a),tak by se to povedlo)

PhDr. Jonáková, D.Csc. : Hráčství – droga nových rozměrů, Linde Praha, 1999.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT